Nowa wersja Capture One

Phase One udostępnił nową wersję Capture One tym razem o numerze 12 . Jest to program do wywoływania RAW podstawowej edycji zdjęć i zarządzania zasobami plików wykonanych przez fotografów.

Nowa wersja przynosi dopracowany interfejs użytkownika ze zmienioną ikonografią oraz możliwością personalizacji narzędzi. Zmieniono także system menu, kierując się wygodą użytkowników bez względu na system operacyjny na którym pracują.

Nowe maski

Program oferuje teraz także nowe narzędzia takie jak maski jasności oraz liniowe i kołowe maski gradientowe. Przeprojektowany został także menedżer skrótów klawiaturowych. Uzupełniono także możliwość stosowania wtyczek realizowanych przez zewnętrzne firmy. Użytkownicy Capture One będą mogli rozszerzyć platformę o nadchodzące dodatki wtyczek, które pozwalają na współdzielenie, edytowanie i które mogą połączyć Capture One z wieloma specjalistycznymi narzędziami do edycji.

 

Symulacja filmów Fuji

Firma Capture One wraz z Fujifilm zaoferowała fotografom użytkującym aparaty firmy Fuji symulator umożliwiający nadawanie wyglądu analogowych filmów produkowanych niegdyś przez Fuji.

Profile nowych aparatów i obiektywów

Oczywiście dodano profile nowych aparatów (Nikon Z7, Nikon Z6, Fujifilm GFX 50R, Canon EOS R, Canon EOS M500) i obiektywów, które kompensują różne niedoskonałości optyczne. Na Phase One opublikowano wiele samouczków, które opisują działanie nowych funkcji. Filmy szkoleniowe dostępne są także na YouTube.

Jest to kolejny program, który podąża śladami bardzo popularnego wśród fotografów programu Lightroom firmy Adobe. Zbliżone są możliwości i działanie programu. Jednak bez wątpienia samo posiadanie programu nie spowoduje, że zdjęcia staną się lepsze lub piękniejsze. Zawsze warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na skuteczną naukę użytkowania programu. Najlepiej na dobrze przygotowanych warsztatach fotograficznych poświęconych edycji RAW.

Dostępność i ceny Capture One 12

Capture One 12 jest teraz dostępny z wieczystą licencją za 299 USD (aktualizacja kosztuje 149 USD). Jest też model subskrypcji, który kosztuje od ok. 15 USD miesięcznie.

Author: Marek Waskiel

fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube

Share This Post On

Submit a Comment