Malta – raj dla miłośników architektury

Malta? Nie możesz jej znaleźć na mapie? Nie jesteś sam! Jednak takie podejście w ostatnim czasie bardzo się zmienia! A wszystko za sprawą nadania Valettcie statusu Europejskiej Stolicy Kultury 2018. W maltańskiej stolicy, ciągu mijającego roku zostanie zorganizowanych 400 wydarzeń kulturalnych.

Valetta czyli stolica

Valetta jest gratką dla miłośników architektury i designu. W stolicy można znaleźć wszystko: od dobrze zachowanych średniowiecznych fortec po muzea sztuki współczesnej otwarte w oryginalnych wnętrzach murów miejskich. W końcu historia Malty sięga czasów fenickich, a na jej architekturę wpływali Rzymianie, Grecy, Arabowie, Normanowie, Sycylijczycy, Francuzi, Zakon Maltański i Brytyjczycy.

W stolicy zarezerwuj sobie pokój w hotelu Phoenicia Malta, wybudowanym w 1939 roku jako pierwszy luksusowy hotel na wyspie. W 2015 roku, został poddany gruntownej renowacji. Jest wpisany na prestiżową listę Leading Hotels of the World. Z hotelu z łatwością można dojść do Górnych Ogrodów Barrakka, z których roztaczają się niezapomniane widoki na morze i okoliczne wyspy. A jeśli wybierasz się do historycznego centrum, przejedź przez Bramę Miejską Renzo Piano oraz kompleks zabudowań tworzonych przez parlament i teatr na świeżym powietrzu powstały w ruinach starej opery.

Miłośnicy sztuki koniecznie muszą się udać się do konkatedry św. Jana, w której znajdują się dwa obrazy Caravaggia. Jeden z nich jest jedynym dziełem podpisanym przez malarza! Kaplice wewnątrz barokowej katedry, inkrustowanej złotem i marmurem, zostały zbudowane przez Rycerzy Zakonu Maltańskiego. Odwiedź również Pałac Wielkiego Mistrza z XVI wieku. W środku możesz obejrzeć przepiękne apartamenty wielkich mistrzów, Komnatę Rady zawieszoną arrasami oraz zbrojownię z 5000 zbroi. Zajrzyj też do pałacu Casa Rocca Piccola, dawnego domu rycerza Zakonu Maltańskiego. Warto także pamiętać o muzeum Malta International Contemporary Art Space (MICAS), w którym można podziwiać rzeźbę szwajcarskiego artysty Ugo Rondinone.

Co jeszcze warto zobaczyć poza stolicą?

Powinieneś odwiedzić także Mdinę – znaną jako Ciche Miasto. Otoczona murem, średniowieczna miejscowość jest tak dobrze zachowana, że poczujesz się jakbyś cofnął się w czasie (miasto było tłem akcji Gry o tron). Mdina Glass od pięćdziesięciu lat produkuje ręcznie wydmuchiwane lampy, dzbany i inne szklane przedmioty. Zobacz na własne oczy jak przygotowują je rzemieślnicy oraz nie zapomnij o kupnie szklanej pamiątki. Na lunch, spróbuj maltańskiej ftiry – tradycyjnej kanapki z tuńczykiem, suszonymi pomidorami, oliwkami i kaparami w Palazzo de Piro. Noc możesz spędzić w kameralnym hotelu Xara Palace, znajdującym się w XVII-wiecznym pałacu.

Jeśli chcesz zobaczyć codzienne życie mieszkańców wyspy, zatrzymaj się w uroczej wiosce Marsaxlokk. Słynie ona z barwnie pomalowanych rybackich łodzi. W wiosce znajduje się też Fort Saint Angelo, w którym więziono Caravaggia. Najlepszym miejscem na nocleg będzie Corinthia Palace Hotel & SPA, otwarty w zabytkowej willi w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. Hotelowe pokoje zostały niedawno odnowione, SPA jest obecnie remontowane i rozbudowywane aby nadać mu styl maltański.

Gozo & Comino

Archipelag Maltański składa się z trzech zamieszkałych wysp: Malty, Gozo i Comino. Gozo jest drugą co do wielkości wyspą, z równie pięknymi plażami i zabytkami jakie możemy znaleźć na największej z wysp – Malcie. Na Gozo warto odwiedzić Xwejni Salt Pans (i przywieźć trochę soli morskiej) i Victorię – ufortyfikowaną wioskę w Gozo, której historia sięga epoki brązu. W murach obronnych miasta znajduje się kościół – dawna rzymska świątynia bogini Juno.

Gdy zmęczysz się zwiedzaniem, wsiądź na łódkę płynącą na Comino. Na najmniejszej z wysp, znajdziesz słynną Błękitną Lagunę. Pomimo tłoku, warto zażyć orzeźwiającej kąpieli w nieprawdopodobnie turkusowej wodzie.

Author: Marek Waskiel

fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube

Share This Post On

Submit a Comment