Lustrzanka dla podróżnika

Lustrzanka jakie ma wady i zalety? Zdecydowana większość osób dla których robienie zdjęć staje się pasją sięga po lustrzanki. Dzieje się tak z kilkunastu mniej lub bardziej ważnych powodów. Postaram się w tym artykule wyjaśnić jakie są jej atutu i jakie ma wady. Zasugeruję też na która warto się zdecydować.

Lustrzanka cyfrowa

Lustrzanki jednoobiektywowe (w literaturze często określane SLR – Single Lens Reflex, a lustrzanki cyfrowe DSLR – Digital Single Lens Reflex) działają w ten sposób, ze widziany przez wizjer obraz jest tym samym obrazem, który „widzi” obiektyw. Nazwa lustrzanka pochodzi o lustra, które umieszczone w korpusie aparatu odbija obraz wpadający prze obiektyw a następnie jest on wyświetlany za pomocą systemu pryzmatów w wizjerze aparatu. Dzięki takiemu sposobowi patrzenia – poprzez obiektyw, którym wykonamy zdjęcie – uzyskujemy wspaniałą możliwość kadrowania.

Tak na marginesie przez szereg lat we współczesnych lustrzankach cyfrowych patrzyło się na scenę podobnie jak w lustrzankach analogowych tylko przez wizjer. Wyświetlacz LCD służył do niedawana wyłącznie do wyświetlania ustawień i podglądu już wykonanego zdjęcia. Pojawia się jednak cała gama lustrzanek,  w których komponowanie obrazu jest możliwe na wyświetlaczu LCD i poprzez wizjer aparatu ( tzw funkcja live viev).

Uniwersalne akcesoria

Kolejną cechą lustrzanek jest wymienność obiektywów i akcesoriów. Do każdego typu takiego aparatu produkowane są całe linie różnych obiektywów od szerokokątnych po długoogniskowe oraz inne zestawy akcesoriów (np. lampy błyskowe) dzięki, którym lustrzanka jedno obiektywowa jest bardzo wygodnym narzędziem w pracy każdego fotografa.

Jednak wybierając dany model korpusu warto pamiętać, że równocześnie decydujemy się na wybór konkretnego systemu mocowań obiektywów i akcesoriów. Nie są one ze sobą kompatybilne i obiektyw z korpusu Nikona nie pasuje w sposób bezpośredni do korpusu Canona lub Sony. Jeżeli już się na których z nich zdecydujemy to zmiana będzie bardzo kosztowna ponieważ prawie nigdy nie uda nam się sprzedać zakupionego sprzętu za taką samą sumę jaką został nabyty. Starty będą tym większe im kupimy nowszy model aparatu i innych elementów wyposażenia.

Dobra obserwacja kadru

Patrzenie przez ten sam obiektyw umożliwia doskonałe panowanie nad powstającym obrazem. To osoba fotografująca decyduje o tym jaki będzie kadr a nie automatyka aparatu. Dzięki lustrzance dokładnie widzimy jak wygląda kadr (chociaż należy pamiętać, że często wizjer pokazuje mniej niż 100% kadru), widzimy co będzie ostre na zdjęciu a co takie nie będzie (funkcja podglądu głębi ostrości – przydatna ale często jej brak we współczesnych lustrzankach cyfrowych), możemy sprawdzić czy głębia ostrości, którą wybraliśmy jest rzeczywiście odpowiednia dla powstającego obrazu a jeżeli nie dokonać odpowiedniej zmiany ustawień.

Obecnie najbardziej popularne są cyfrowe lustrzanki. Używane są powszechnie we wszystkich rodzajach fotografii a ich rynkowa ekspansja odbywa się kosztem innych typów aparatów, które znikają z rynku.

Podstawowe dobre cechy lustrzanek to:

 • jest szybko gotowa do pracy,
 • umożliwia szybka reakcję na zachodzące zdarzenia,
 • ułatwia kompozycję w kadrze,
 • często pozwala na wykonanie szybkiej serii zdjęć w krótkim czasie,
 • dobrze współpracuje z lampami błyskowymi, wykorzystując wówczas różne dodatkowe funkcje aparatu,
 • z reguły jest wyposażona w bardzo dobry system pomiaru światła, który ułatwia pracę fotografowi,
 • wymienność obiektywów dopasowuje lustrzanki szybko do każdego rodzaju fotografii, który chcemy uprawiać,
 • po zastosowaniu akcesoriów np. filtrów w wizjerze widoczny jest efekt ich zastosowania,
 • szybki autofokus (jeżeli go ktoś potrzebuje)

Podstawowe złe cechy lustrzanek to:

 • konieczność zdecydowania się wraz z kupnem korpusu na konkretny system obiektów i akcesoriów,
 • często głośna praca lustra,
 • duża waga i gabaryty aparatu wraz z akcesoriami,
 • brudzenie się wnętrza aparatu w czasie wymiany obiektywów,
 • w przypadku lustrzanek cyfrowych często zbyt wygórowana cena

Na co się zdecydować?

Po pierwsze warto zdecydować się na lustrzankę ponieważ daje ona doskonale możliwości kreacyjne oraz pozwala na skuteczne sprawdzenie się w każdym rodzaju fotografii. Jest najczęściej łatwa w obsłudze i pozwala się skoncentrować na treści obrazu. Warto się zatem zainteresować zakupem cyfrowej lustrzanki. Jakiej? Uzależnione jest to oczywiście od zasobów finansowych ale w każdym z segmentów można odszukać odpowiedni dla siebie model.

Oto zestaw podpowiedzi JAKI APARAT KUPIĆ:

Jaki aparat kupić

Marek Waśkiel

Author: Marek Waskiel

fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube

Share This Post On

Submit a Comment